Szkoła Promująca Zdrowie

Sportowy Dzień Dziecka.

1.06.2016 roku zorganizowany został w naszym gimnazjum Dzień Dziecka. Tego dnia lekcje zostały skrócone, a młodzież  miała okazję zrelaksować się na boisku szkolnym, gdzie przy dźwiękach muzyki przeciągali linę, grali w ringo, w zbijaka.

Przez 2 tygodnie rozgrywane były mecze piłki nożnej i siatkowej i właśnie tego dnia odbyły się mecze finałowe.

W piłce nożnej wygrali chłopcy z klasy III a, a drugie chłopcy z klasy II d.

W siatkówkę również drugie miejsce  zajęła klasa II d, a wygranym zespołem zostali chłopcy  III g.

Następnie oglądaliśmy pokazy futbolu amerykańskiego i zumby. Młodzież zainteresowana tymi dyscyplinami sportu mogła spróbować swoich sił w treningu, a następnie zapisać się na zajęcia , które rozpoczną się od nowego roku szkolnego.

Pogoda dopisała i wszyscy świetnie się bawili.

      

Kurs udzielania pierwszej pomocy.

W ostatnim tygodniu roku szkolnego, tuż przed wakacjami - 21. 06. 2016 roku uczniowie klasy IId brali udział w szkoleniu „ Pierwsza pomoc przedlekarska”, które specjalnie dla nich prowadziła pani Grażyna Borkowska  prezes rejonowej stacji PCK.

Szkolenie trwało ponad 3 godziny. Młodzież dowiedziała się, jak pomóc ludziom w różnych przypadkach t.j. zasłabnięcie, atak serca, wstrząs anafilaktyczny, złamanie, zwichniecie, upadek z wysokości, oparzenie.

Nauczyli się, jak robić opatrunki na różnych rodzajach uszkodzeń skórnych np. otarcie, przecięcie  tkanek, wbite w skórę ciało obce.

Po szkoleniu uczniowie umieli właściwie podać  informacje w jakim stanie znajduje się poszkodowany oraz z większym opanowaniem udzielali pomocy poszkodowanemu człowiekowi.

Taki kurs jest bardzo przydatny przed wakacjami. Może zdobyte umiejętności pozwolą uratować życie jakiemuś człowiakowi.

We wrześniu przeszkolona młodzież otrzyma świadectwa  ukończenia kursu.

      

Konkurs o dopalaczach

Główny Inspektorat Zdrowia ogłosił konkurs „ Stop dopalaczom”.

Młodzież z naszego gimnazjum wykazała się artystyczną wizją .

Z pośród wielu prac, jury w składzie:  Ewa Nowak – Kowalska, Małgorzata Kocięcka, Elżbieta Świderek wybrały 3 najlepsze prace, które zachwyciły również komisję konkursową w wyszkowskiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej. Prace Olgi Pieńczuk, Oliwi Bali, Julii Komorowskiej wysłane zostały  do WSSE w Warszawie. Wyników jeszcze nie poznaliśmy. A oto prace, które zostały wysłane.

      

Konkurs Kulinarny „Zdrowe danie na śniadanie”

Drugiego czerwca w Zespole Szkół nr 1 odbył się konkurs kulinarny „Zdrowe danie na śniadanie”. Do rywalizacji przystąpiło dziewięcioro uczniów, każdy ze wsparciem rodzica. Wspólne gotowanie trwało ok. półtorej godziny i było wyśmienitą zabawą. Celem konkursu było podanie zdrowej potrawy, zawierającej duże ilości ziół, przypraw, nasion, itp. Gotowe, udekorowane  dania oceniane były przez profesjonalną komisję. Po krótkich obradach został ogłoszony wynik. Uczennica naszego gimnazjum Aleksandra Turek wraz z mamą, reprezentując szkołę, wywalczyła trzecie miejsce i bardzo atrakcyjny sprzęt kuchenny.

   

 

Tydzień Ekologii i Zdrowia

Wystawa prac plastycznych naszych gimnazjalistów.

„Tydzień ekologii i zdrowia”, który trwał od 16.05. do 19.05. 2016 roku obfitował w różnego rodzaju  konkursy. Jednym z nich były konkursy plastyczne dla klas I i II „ Stop wypalaniu traw,”

     

a dla klas III       „ W kropli wody zdrowie i życie”. Po podsumowaniu  z nagrodzonych prac zrobiono wystawę, którą mogli podziwiać uczniowie, pracownicy szkoły, a także odwiedzający szkołę goście.

W dniach16 maja – 20 maja odbyły się różne konkursy i imprezy w ramach Szkoły Promującej Zdrowie. Do projektu przystąpiliśmy w grudniu 2014 roku. Wszystkie działania trwać będą przez okres trzech lat. Po zaopiniowaniu przez organizatorów, zostaniemy wpisani do Klubu Szkól Promujących Zdrowie.

Poniedziałek – rozstrzygnięto konkursy plastyczne na temat: „Stop wypalaniu trwa” (dla klas I i II) oraz „We kropli wody – zdrowie i życie” (dla klas III). Autorami najładniejszych prac są:

I m. - Kinga Skóra i Kacper Jakacki (2b),

II m. – Laura Lewandowska (2b) i Szymon Laskowski (2d),

III m. – Magdalena Szczepaniak i Natalia Archacka (2b); wśród klas III - Julia Madyda (3f), Sylwia Bobowska (3f) oraz Bartosz Mioduszewski (3c).

Wtorek – wszystkie klasy drugie uczestniczyły w zajęciach nt. „Cukrzyca – typy, profilaktyka. Jak z nią żyć?”.

Bardzo ciekawą prezentację przygotowały Julia Liwska i Daria Szarmach z kl. 2d; podsumowaniem zajęć był quiz. Klasy pierwsze wzięły udział w przyśpieszonym kursie udzielania pierwszej pomocy. Wiadomości teoretyczne oraz umiejętności praktyczne zaprezentowali im koledzy i koleżanki z kl. 2b.

     Środa – 8 klas uczestniczyło w spotkaniu z kosmetolog, p. Karoliną Zalewską. Specjalistka od podologii (czyli stóp) omówiła wady spowodowane niewłaściwym doborem butów, doradzała, jakie buty powinniśmy nosić, wiele uwagi poświęciła higienie stóp. Klasy I spotkały się z trenerem żywienia, dietetykiem, p. Agnieszką Czajkowską, która opowiedziała o prawidłowym odżywianiu, zdrowym stylu życia; wiele uwagi poświęciła właściwym nawykom żywieniowym.

Czwartek – odbyły się konkursy kulinarne. Oceniane były: sposób prezentacji, wyliczenia kaloryczne każdego produktu, wystrój stołu, pomysł na danie. „Żyjemy bez glutenu” takie danie przygotowali uczniowie klas pierwszych. Najlepiej zaprezentowała się

kl. 1b w składzie: Agnieszka Maciejewska, Alicja Skoczylas i Paulina Strzemieczna. „Zdrowy deser” – to zadanie dla klas drugich.

Im. zajęły: Natalia Archacka i Oliwia Juszczyńska (2b) oraz Julia Gryszkiewicz, Klaudia Bojczuk i Magdalena Stunżo (2d).

„Drugie śniadanie – zdrowe i energetyczne” przygotowały klasy trzecie, a

I m. zajął zespół z kl.3c - Zuzanna Sarnacka, Julia Wąsiewicz i Aleksandra Zagrodzka.

   W piątek rozstrzygnięto konkurs literacki „Dekalog przyzwoitego przyrodnika”. Najciekawsze prace napisali:

Zuzanna Sarnacka (3c) i Bartosz Kamiński (3b) – I m.,

Jakub Siedlecki (3f) – II m.

oraz Jakub Skolimowski (3f) – III m. Zespół ds. Szkoły Promującej Zdrowie

 

Konkurs „Tydzień ekologii i zdrowia” – 16.05. – 20.05.2016 rok

Poniedziałek - Konkurs plastyczny:

a) klasy I i II „Stop wypalaniu traw”

- plakat; forma A 2, technika dowolna, hasło

b) klasy III „W kropli wody, zdrowie i życie”

- plakat informujący; format A 2, technika dowolna

Wtorek

1. Kurs udzielania pierwszej pomocy – klasa 2b zaprezentuje klasom I, na godzinie wychowawczej

2. Prezentację p.t. „Cukrzyca – typy, profilaktyka. Jak z nią żyć?” dla klas II przedstawią uczniowie kl. 2d (w ramach projektu edukacyjnego, na godzinach wychowawczych)

Środa

Spotkanie z kosmetolog, p. Karoliną Zalewską – klasy II i III

Spotkanie z dietetyk, p. Agnieszką Czajkowską – klasy I

Czwartek - Konkursy kulinarne (odbędą się w bibliotece):

Zespoły klasowe 2 - 3 osobowe przygotowują posiłek; wyznaczają jego kaloryczność i walory zdrowotne.

Komisja oceniać będzie:

- ogólne wrażenie estetyczne (nakrycie, dekoracja stołu…)

- przepisy (wyróżniona potrawa, składniki…)

- walory estetyczne i smakowe

- prezentację można urozmaicić artystycznie (strój, muzyka w tle itd.)

A) klasy I - „Żyjemy bez glutenu”

B) klasy II - „Zdrowy deser”

C) klasy III - „Drugie śniadanie - zdrowe i energetyczne”

Piątek - Konkurs literacki:

Dekalog przyzwoitego przyrodnika (jedna praca z klasy). Komisja oceniać będzie: oryginalność pomysłu, zgodność treści z tematem.

 

Osoby odpowiedzialne: E. Nowak – Kowalska (koordynator), E. Świderek, U. Kuczborska,

M. Piech, M. Kocięcka, J. Sieńkowska, A. Polak (pielęgniarka).

 

W grudniu 2014 roku Rada Pedagogiczna, za zgodą rodziców i uczniów naszej szkoły wyraziła chęć przystąpienia Gimnazjum nr 2 do sieci Szkół Promujących Zdrowie.

Postanowiliśmy pracować pod hasłem „ Zdrowi dla siebie, zdrowi dla innych” i podjęliśmy się realizacji zadań w następujących obszarach:

1. Poczucie bezpieczeństwa na terenie szkoły.

2.  Pokonanie stresu oraz trudności wychowawczych.

3. Dbałość o sprawność fizyczną.

4. Wdrażanie do troski o środowisko naturalne.

5. Wprowadzenie zdrowego stylu odżywiania przez odpowiedni dobór diet.

6. Higiena ciała i umysłu.

7. Profilaktyka uzależnień.

8. Walka z chorobami cywilizacji i z innymi niebezpieczeństwami np. kleszczami, komarem widliszkiem, tasiemcem bąblowcowym, dengą.

9. Propagowanie idei pomocy drugiemu człowiekowi.

Zadania te realizowaliśmy w następujący sposób:

· Na Radzie Pedagogicznej nauczyciele zostali zapoznani z ideą Szkoły Promującej Zdrowie. Przedstawiono cele i założenia.

· Wielokrotnie braliśmy udział w akcji „ Sprzątanie świat”.

· Organizowaliśmy wycieczki piesze i rowerowe.

·  Wyjeżdżaliśmy również na wycieczki kilkudniowe lub jednodniowe do innych miast. Zwiedzaliśmy muzea, wystawy, spotykaliśmy ciekawych ludzi, który mieli nam coś mądrego do przekazania. Braliśmy udział w spektaklach teatralnych.

W roku szkolnym 2015/ 2016 zwiedzaliśmy Płock i płockie ZOO, jak również poznawaliśmy sprzęt pomiarowy w stacji naukowej UW w Murzynowie pod Płockiem. Dowiedzieliśmy się również jak z chmur przewidzieć pogodę.

Współpracowaliśmy z Nadleśnictwem Wyszków – liczne konkursy ( III miejsce w I powiatowym konkursie wiedzy o lesie; I miejsce i wyróżnienie w konkursie plastycznym „ Las pełen tajemnic”). Na uwagę zasługują lekcje w terenie, które przeprowadzają leśnicy np. „ Rola martwego drzewa w ekosystemie lasu”,. Uczniowie pod kierunkiem leśniczego p. Karoliny Gizińskiej mierzyli obwód pnia drzewa, oglądali jego korę, a następnie opisywali sukcesję ekologiczną, która się na tym drzewie odbywa.

Szkoła należy do Towarzystwa Przyjaciół Lasu oraz do Polskiego Czerwonego Krzyża.

 Braliśmy udział w konkursach organizowanych przez PCK, a mianowicie: powiatowy konkurs „ Można inaczej” – I, II, III miejsce na prezentacje multimedialną. III miejsce w Rejonowym Konkursie Zdrowego Stylu Życia, I miejsce w konkursie kulinarnym „ Ja i moja rodzina odżywiamy się zdrowo”.

·        Chętnie bierzemy udział w konkursach zaproponowanych przez wyszkowski SANEPID. W roku szkolnym 2015/2016 uczennica naszego gimnazjum zajęła II miejsce w wojewódzkim konkursie fotograficznym. „ Leśne inspiracje”

·        Współpracujemy z Ośrodkiem Szkolno – Wychowawczym oraz Przedszkolem Integracyjnym Nr 4. Zapraszamy do pracowni biologicznej, w której mogą zwiedzić Małe ZOO, wspólnie z uczniami klasy przyrodniczej mogą wziąć udział w doświadczeniach biologicznych. Oglądali inscenizację ekologiczną „ Ekoswaty”, a w każdy wtorek uczennice z klasy obecnej II d czytają dzieciom z przedszkola bajki. Wspólnie z Ośrodkiem Szkolno – Wychowawczym organizowaliśmy „ Bieg przyjaciół lasu”.

·W dniach 23. 04 – 27. 04 2015 roku odbył się w naszej szkole „ Tydzień Ekologii i Zdrowia”. Podczas tego tygodnia odbyło się mnóstwo ciekawych konkursów i spotkań. A mianowicie:

- konkurs plastyczny „ Nie zabieraj organów do nieba”,

- konkurs fotograficzny „ Przyroda w obiektywie”

- konkursy kulinarne:

Klasy I „ Zdrowe śniadanie na poranny rozruch”

Klasy II „ Propagujemy kaszę jaglaną”

Klasy III „ Lekka kolacja, na zdrowy sen”

Wszystkie posiłki zostały w szkole zaprezentowane, wyliczono ich wartość kaloryczną oraz przedstawiono walory zdrowotne. Na koniec nastąpiła degustacja.

Ponad to uczniowie z klas I i III mieli spotkanie z dietetykiem. Innego dnia uczniowie klas Ii wzięli udział w zajęciach, które przygotowali dla nich koledzy z Koła Młodych Przyrodników. Tematem prezentacji był następujący: „ Alkohol, narkotyki, nikotyna – zabójcy umysłu”. Młodzież z klasy III spotkała się z panią Jadwigą Wawdejuk- wyszkowską AMAZONKĄ. Opowiadała o profilaktyce raka piersi, raka szyjki macicy i prostaty. Przestrzegała przed wczesnym współżyciem, jak również częstą zmianą partnerów.

·        Wprowadzono „Aktywne przerwy”.

·        Uczniowie naszej szkoły brali udział w wielu programach profilaktycznych np. NOE.

·        Uczniowie obecnej klasy II f pod opieką pani Jolanty Sieńkowskiej i pedagoga szkolnego przygotowali ciekawą prezentacje „ Stop cyberprzemocy”. Uczniowie tej klasy brali udział w projekcje edukacyjnym „ Jeżdżę z głową”. Natomiast uczniowie klasy III pracowali nad projektem „ Pomóż ptakom przetrwać zimę”.

·        Współpracując z wyszkowskim Towarzystwem Przyjaciół Zwierząt organizowaliśmy zbiórkę karmy dla bezdomnych zwierząt.

·        Szkoła w trosce o środowisko od 10 lat zajmuje się zbiórką baterii. Obecnie baterie i elektrośmieci odbiera od nas firma „ Odzyskomania”.

Wszystkim osobom, które wspomagały mnie w dotychczasowej pracy serdecznie dziękuję

Koordynator Ewa Nowak - Kowalska