Naukowa wycieczka do Centrum Nauki Kopernik

W dniu 31 stycznia 2018r. uczniowie klasy 7b SP, 2d, 2c i 3c gimnazjum wraz z wychowawczyniami: Jolantą Sarnacką, Ewą Nowak Kowalską i Jolantą Sieńkowską wzięły udział w naukowej wycieczce do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Na zajęciach w laboratorium robotycznym pt. „Pod ciśnieniem” dowiedzielismy się, jaką rolę ma powietrze w przemyśle. Eksperymentując porównaliśmy układ pneumatyczny i elektropneumatyczny. Zaprojektowaliśmy, montowaliśmy i sterowaliśmy układami zasilanymi sprężonym powietrzem. Pracowaliśmy przy programie symulacyjnym. Niektórym udało się zaprojektować pneumatyczne drzwi autobusu.

Na zajęciach fizycznych „Obudź Krakena” dowiedzieliśmy się, jakie prawa fizyki pomagają trafiać do celu. Sprawdziliśmy, co wpływa na zasięg rzutu ukośnego i jaka wiedza matematyczna jest potrzebna artylerzystom. Piraci ani morskie potwory nie mają teraz z Nami żadnych szans!

Na zajęciach chemicznych „Analityczne rozterki” klasa IId poznała jedną z najczęstszych metod badania próbek w laboratorium, czyli analizę chemiczną. Metoda ta polega na przeprowadzeniu różnych reakcji charakterystycznych, czyli takich, które w obecności jakiegoś konkretnego jonu albo związku chemicznego tworzą bardzo nietypowe efekty, jak żółty osad czy szafirowe zabarwienie roztworu. Na podstawie kilku albo niekiedy kilkudziesięciu takich prób można zidentyfikować składniki badanej próbki. Samodzielnie ją sprawdziliśmy. Opracowaaliśmy eksperymenty i wykonaliśmy odpowiednie pomiary po to, aby rozwiązać pewną zagadkę kryminalną. Wcieliliśmy się w laborantów i analizowaliśmy próbkę z miejsca zbrodni. Na podstawie wyników udalo się nam wydedukować, czym zatruł się denat z akt policyjnych. Następnie wszyscy z zainteresowaniem zwiedzaliśmy poszczególne wystawy Kopernika i z zacietościa naukowców przeprowadzaliśmy przeróżne doświadczenia.