Klub Szkół Westerplatte

Od roku 1993 szkoła należy do Klubu Szkół Westerplatte.

Celem działalności klubowej jest upamiętnienie żołnierzy walczących na placówce, wzajemna pomoc i wymiana doświadczeń w pracy z patronem.

Każdego roku przedstawiciele placówek należących do Klubu Szkół Westerplatte spotykają się na sympozjach i prezentują swoje osiągnięcia w pracy z Patronem. W kwietniu 2004 r byliśmy gospodarzami XXI Sympozjum Klubu Szkół Westerplatte.

  

Zlot rodzin Westerplatczyków

1 września 2015 roku pan Mirosław Kowalski – wieloletni dyrektor naszej szkoły, brał udział w państwowych uroczystościach na Westerplatte, związanych z 76 rocznicą wybuchu II wojny światowej.

Otrzymał to zaproszenie od Prezydenta Miasta Gdańska Pana Pawła Adamowicza oraz Prezesa Ogólnopolskiego Klubu Szkól Westerplatte Pana Adama Szadkowskiego jako Honorowy Członek Stowarzyszenia ( uroczyste nadanie tego tytułu odbyło się w czasie XXXII Sympozjum Klubu Szkół Westerplatte).

W spotkaniu na Westerplatte uczestniczyła delegacja rządowa na czele z Prezydentem RP  Andrzejem Dudą ,Panią Premier Ewą Kopacz  z członkami rządu oraz członkowie rodzin  nieżyjących Westerplatczyków.

Po ryku syren i wystąpieniach oficjalnych, które rozpoczęły się o godz. 4.35 nastąpił moment składania kwiatów – Pan Prezydent, Pani Premier, członkowie  delegacji rządowych, ambasadorowie i nasza delegacja na czele z prezesem Klubu Szkół Westerplatte – Adamem Szadkowskim .

Po uroczystości złożenia  kwiatów pod pomnikiem  nastąpiło, krótkie spotkanie z Prezydentem RP, a następnie integracyjna grochówka w kuchni polowej.

W dalszej części obchodów delegacja  brała udział w modlitwie i złożeniu wieńców przy tablicy upamiętniającej torturowanych i zamęczonych Polaków w pierwszych dniach II wojny światowej w budynku Viktoriaschule oraz w uroczystej Mszy Świętej w intencji poległych Pocztowców pod Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku.

Pozostały czas poświęcony był odkrywaniu nieznanych zakątków Gdańska m.in. Muzeum Solidarności, powstającemu muzeum II wojny światowej, Twierdzy Wisłoujście i innych zakątków Gdańska. Wieczorem odbyły się spotkania z autorami książek o Westerplatte między innymi z autorem książki Westerplatte Misja specjalna Andrzejem Drzycimskim