Wolontariat

Rok  2016/2017

Pamiętamy o zmarłych…

2 listopada wolontariusze zapalili znicze na grobach zmarłych nauczycieli, pracowników obsługi, administracji, przyjaciół szkoły i żołnierzy.

         

Kwesta 1 listopada

Od 2007 roku prowadzona jest na cmentarzu parafialnym kwesta na renowację zabytkowych nagrobków. Wśród kwestujących, od siedmiu lat, są wolontariusze i nauczyciele z naszej szkoły. W tym roku kwestowali: K. Durka (3a), F. Martyna (3b), K. Dudkiewicz, K. Jagiełło, K. Nowak, A. Szumacher, W. Rogalska (3c), A. Piechocińska (3e), I. Bloch, M. Janus, P. Gołębiewska i W. Matusik (2d) oraz panie: U. Kuczborska i  E. Świderek. 1 listopada, podczas X rekordowej kwesty, zebrano 7.513,70 złotych. 

  

Rok  2014/2015

W ramach przygotowań do podejmowania wolontariatu uczniowie klas I obejrzeli prezentację, pokazującą pracę Szkolnego Koła Wolontariatu. Chętni uczestniczyli w warsztatach nt. wolontariatu.

POLA NADZIEI

26 października - po raz szósty wolontariusze z naszej szkoły (wraz z p. E. Świderek) uczestniczyli w akcji Pola Nadziei. Tym razem sadzonki żonkili sadzili w Parku Miejskim. Wiosną, tradycyjnie, kwiaty będą rozdawane w zamian za datki pieniężne na potrzeby wyszkowskiego hospicjum.

          

 

„Pamiętamy o zmarłych…”

Jak co roku wolontariusze zapalili znicze na grobach zmarłych nauczycieli, pracowników administracji, przyjaciół szkoły, żołnierzy AK i pod pomnikiem poległych w 1920 roku.

         

Listopadowa kwesta

Od 2006 roku prowadzona jest na cmentarzu parafialnym kwesta na renowację zabytkowych nagrobków. Wśród kwestujących, od pięciu lat, są wolontariusze i nauczyciele z naszej szkoły. Dotychczas była to zawsze kilkudziesięcioosobowa grupa. W tym roku, ze względu na duże zainteresowanie kwestą innych osób, tylko przez godzinę kwestowały: Wiktoria Adamczyk i  Dominika Małkowska (3f), Wiktoria Krajewska i Natalia Pawlak (3f), Oktawia Sarnacka (3b), Oliwia Wiśniewska (3c) i p. Elżbieta Świderek. Środki zebrane w 2013r. (6780 zł) i w 2014r. (6307 zł) zostaną przeznaczone na renowację kolejnych dwóch nagrobków

          

Wolontariuszki w Świetlicy Socjoterapeutycznej

Przygotowały Andrzejki i poprowadziły warsztaty plastyczne, na których podopieczni wykonali ozdobne gwiazdy

       

      

Świąteczny czas…

W Mikołajki, wolontariusze realizujący projekt „W krainie baśni…”, odwiedzili grupę 6 – latków „Smerfy” ze Żłobko – Przedszkola nr 1.

Podopiecznym Hospicjum Domowego przekazaliśmy kartki świąteczne z życzeniami.

W ramach akcji „Świąteczna paczka” obdarowaliśmy 6 rodzin wskazanych przez Ośrodek Pomocy Społecznej.

  

Marzenia się spełniają…

Pod takim hasłem przedstawiliśmy widowisko muzyczne przeplatane anegdotami i wierszami. Pierwsza część -  to krótka refleksja na temat kobiet w różnym wieku ich życia. Wybuchy radości towarzyszyły skeczowi w wykonaniu kolegów - Czarka i Karola.  Wokaliści wykonali wiele utworów, m.in.: „Marzenia się spełniają”, „Rzeka marzeń”, „Polna droga do marzeń” „Życie jest piękne”, „Psalm dla ciebie”. Cieszy nas, że Panie nie tylko słuchały, ale również śpiewały popularniejsze piosenki. Koncert prowadzili Michał Krawczyk i Michał Zawistowski

 

Rok 2013/2014

17 października – po raz piąty wolontariusze z naszej szkoły uczestniczyli w akcji Pola Nadziei. Sadzili sadzonki żonkili (są one symbolem nadziei dla ludzi cierpiących z powodu choroby nowotworowej) na wyszkowskich skwerach. Wiosną kwiaty będą rozdawane w zamian za datki pieniężne na potrzeby wyszkowskiego hospicjum.

         

Jubileusz Seniorów

1 października - grupa wolontariuszek uczestniczyła w uroczystości z okazji 25–lecia Domu Dziennego Pobytu „Senior”. Była prezentacja multimedialna, wystąpił zespół „Nadbużanie”. Muzycznym prezentem był koncert Andrzeja Rybińskiego.

1X – to także Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. 

         

Rok 2012/2013

OGNISKO INTEGRACYJNE

10 października - już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły zorganizowali spotkanie integracyjne dla uczniów Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wyszkowie. Tym razem odbyło się ono w gościnnej parafii św. Idziego. Klasa I F, wyszkowscy harcerze oraz panie Jolanta Paczkowska i Beata Kamińska przygotowali gry i zabawy, które zostały przyjęte z wielkim entuzjazmem. Główną atrakcją spotkania były ognisko i mecz piłki nożnej.

POLA NADZIEI

10 i 13 października - po raz czwarty wolontariusze z naszej szkoły wraz z p. Elżbietą Świderek uczestniczyli w akcji Pola Nadziei. Sadzili sadzonki żonkili (są one symbolem nadziei dla ludzi cierpiących z powodu choroby nowotworowej) na wyszkowskich skwerach (przy ul. Sowińskiego i kościele św. Wojciecha). Wiosną kwiaty będą rozdawane w zamian za datki.

PAMIĘTAMY O ZMARŁYCH...

Jak co roku zapaliliśmy znicze na grobach zmarłych nauczycieli, żołnierzy Armii Krajowej, którymi opiekuje się szkoła, na grobie p. Janiny Jellaczyc oraz pod pomnikiem poległych w 1920 r.

KWESTA NA CMENTARZU PARAFIALNYM

1 listopada - wolontariusze i nauczyciele kwestowali na wyszkowskim Cmentarzu Parafialnym. Celem akcji było pozyskanie funduszy na ratowanie zabytkowych nagrobków. Następnego dnia (w Urzędzie Gminy) odbyło się wielkie liczenie. W tym roku zebraliśmy prawie 4,5 tys. złotych.

Tegoroczną kwestę organizowali wspólnie: Gmina Wyszków, Stowarzyszenie Przyjaciół Wyszkowa, Puszczy Białej i Kamienieckiej, Gimnazjum nr 2 im. Obrońców Westerplatte w Wyszkowie oraz Liga Morska i Rzeczna Bractwo w Wyszkowie.

„JESIENNY KONCERT” DLA SENIORÓW

8 listopada - na zaproszenie Szkolnego Koła Wolontariatu gościliśmy seniorów z Domu Dziennego Pobytu „SENIOR”, działającego przy OPS w Wyszkowie. Przedstawiliśmy program słowno – muzyczny pt. „Jesienny koncert”. Podczas spotkania „przy ciastku i herbatce” seniorzy zaprezentowali także swoje umiejętności wokalne.

Spotkanie (przygotowane przez panie: Elżbietę Świderek i Beatę Glinkę) upłynęło w miłej, sympatycznej atmosferze i było skromnym podarunkiem z okazji Światowego Dnia Seniora, który obchodzimy 14 listopada.

WARSZTATY KULINARNE W ŚWIETLICY SOCJOTERAPEUTYCZNEJ

10 listopada – w sobotę, w słoneczne popołudnie, wolontariuszki (absolwentki, które nadal współpracują z naszym Szkolnym Kołem Wolontariatu) i p. E. Świderek postanowiły zrobić słodką niespodziankę podopiecznym Świetlicy Socjoterapeutycznej w Wyszkowie. Przygotowały ciasto drożdżowe, a dziewczęta (pod ich kierunkiem) wykonały rogaliki, które były znakomitym deserem dla wszystkich dzieci przebywających tego dnia w świetlicy.

WARSZTATY PLASTYCZNE

Już od października wolontariusze przygotowywali się do kiermaszu świątecznego. Wykonywali ozdoby choinkowe z kartonu, dekoracyjne gwiazdy, choinki z makaronu, anioły i szopki z masy gipsowej. Warsztaty prowadziły panie: Elżbieta Świderek i Beata Kamińska.

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

14 listopada - podczas Dnia Otwartego członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu przygotowali wiele atrakcji. Rodzice mogli nabyć książki; nowe i tanie oraz „trochę używane”. Dużym zainteresowaniem, jak zwykle, cieszył się kiermasz świąteczny. Wolontariusze sprzedawali karty bożonarodzeniowe i ozdoby świąteczne, które wykonali na warsztatach. Uzyskane środki przeznaczyliśmy dla podopiecznych Hospicjum Domowego w Wyszkowie i naszego adoptowanego chłopca z Kamerunu.

I miejsce w konkursie „Mazowieckie Barwy Wolontariatu”

19 listopada - przedstawicielki Szkolnego Koła Wolontariatu: Dominika Świerczewska, Monika Domańska i Justyna Oleksiak (z panią Elżbietą Świderek) uczestniczyły w Warszawie w podsumowaniu XIII edycji konkursu „Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego”. Odebrały nagrodę za I miejsce w konkursie „Mazowieckie Barwy Wolontariatu”.

Do konkursu zgłoszono 27 uczestników – osób indywidualnych oraz grup wolontariuszy. Kapituła, biorąc pod uwagę zaangażowanie, innowacyjność i partnerstwo w podejmowanych działaniach, dokonała wyboru 3 laureatów. Ponadto przyznano 5 dodatkowych wyróżnień.

Konkurs „Mazowieckie Barwy Wolontariatu” zorganizowany został przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie we współpracy z Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim, pod auspicjami Mazowieckiej Rady Działalności Pożytku Publicznego oraz Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Warszawie.

WARSZTATY PLASTYCZNE W ŚWIETLICY SOCJOTERAPEUTYCZNEJ

19 listopada – wolontariuszki z klas: 1a i 1f (z p. Małgorzatą Kocięcką) poprowadziły warsztaty dla podopiecznych świetlicy. Z myślą o nadchodzących świętach zaproponowały gwiazdy, które dzieci z chęcią z nimi wykonywały. Ozdoby będą wykorzystane do świątecznej dekoracji placówki.

DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA

29 listopada – po raz kolejny wolontariusze z klas 2b i 3b bawili się podczas dyskoteki andrzejkowej w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym.

ZAJĘCIA INFORMATYCZNE

Prawie dwa miesiące wolontariusze prowadzili zajęcia informatyczne dla seniorów z Domu Dziennego Pobytu „SENIOR”, działającego przy OPS

w Wyszkowie.

ANDRZEJKI W ŚWIETLICY SOCJOTERAPEUTYCZNEJ

30 listopada wolontariuszki z klas: 3c, 3e i 1b (z paniami: M. Kocięcką i E. Świderek) uczestniczyły w wieczorze andrzejkowym w Świetlicy Socjoterapeutycznej. Przygotowały ciekawe wróżby i zabawy integracyjne.

DZIEŃ WOLONTARIUSZA W GIMNAZJUM NR 2

5 grudnia, w Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, spotkali się wolontariusze (ok. osiemdziesięciu) i osoby wspierające nas w podejmowanych działaniach i inicjatywach. Ten dzień wspólnie z nami spędzili: dyrekcja, nauczyciele oraz goście. Byli wśród nich przedstawiciele placówek i instytucji, z którymi Szkolne Koło Wolontariatu współpracuje: p. Edyta Jarosz - dyr. Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego, p. Agnieszka Łuczyńska – dyr. Przedszkola nr 3, panie – Krystyna Depta i Agata Pażuch – z Hospicjum Domowego, z Ośrodka Pomocy Społecznej – dyr. p. Agnieszka Mróz, p. Iwona Staniszewska (odpowiedzialna tam za wolontariat) i p. Dorota Wojtkowska – kier. Domu Dziennego Pobytu „SENIOR”, z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami – panie: Ryszarda Kucińska i Jadwiga Śliwka. Miło było nam gościć p. Annę Gołębiewską – naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych UM i p. Annę Morkę – przew. Rady Rodziców. Usłyszeliśmy wiele ciepłych słów na temat współpracy i pomocy, otrzymaliśmy też podziękowania dla Szkolnego Koła Wolontariatu.

Wolontariusze przedstawili krótki program słowno - muzyczny pt. „Pomagając innym, pomagasz także sobie…”, w którym omówili m.in. zagadnienia dotyczące wolontariatu, wolontariuszy, form i zakresu pomocy. W prezentacji multimedialnej pokazali swoje główne działania. Był też ogromny i pyszny tort od Dyrekcji i Rady Rodziców, o słodki poczęstunek zadbali sami wolontariusze. Program i prezentację z wolontariuszami przygotowała p. Elżbieta Świderek; oprawa plastyczna p. Ewa Chojnowska. Popołudnie minęło w bardzo miłej i serdecznej atmosferze.

SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU

ŚWIĄTECZNA GIEŁDA ARTYSTYCZNA

15 grudnia – odbyła się w naszym gimnazjum świąteczna giełda. 29 wystawców zaprezentowało swoje wyroby rękodzielnicze. Nasze stanowisko przygotowały panie: J. Sieńkowska, E. Świderek i U. Wierzchoń. Dochód przeznaczyliśmy dla adoptowanego chłopca z Kamerunu i Hospicjum Domowego w Wyszkowie.

ŚWIĄTECZNY CZAS…

Przedszkole nr 3

W okresie przedświątecznym szkolni wolontariusze (z p. E. Świderek) odwiedzili przedszkolaków. Wspólnie z maluchami wykonali ozdoby świąteczne (szopki, choinki, bałwanki…, wcześniej przygotowując wszystkie elementy). 20 grudnia dzieci obejrzały u nas w szkole Misterium bożonarodzeniowe.

Akcja „Świąteczna paczka

Przygotowaliśmy bogate paczki świąteczne (słodycze, owoce, artykuły spożywcze i chemiczne) i przekazaliśmy siedmiu wielodzietnym rodzinom wskazanym przez Ośrodek Pomocy Społecznej. Dziękujemy wszystkim darczyńcom.

Paczki wręczono 19 grudnia. Koordynatorkami akcji były: p. E. Świderek i p. B. Glinka. 

Domowe Hospicjum

Podopiecznym podarowaliśmy własnoręcznie wykonane kartki (z życzeniami od wolontariuszy) oraz choinki z makaronu.

Przekazaliśmy też 800 zł (pieniądze uzyskaliśmy z zorganizowanych kiermaszy ozdób świątecznych i ciast).

Dom Pomocy Społecznej „Fiszor” w Gaju

Wychowankom Filialnej Specjalnej Szkoły Podstawowej przekazaliśmy maskotki, układanki, puzzle i słodycze (30 paczek). Dary wręczono 21 grudnia.

Odpowiedzialne za akcję panie: J. Gerek, E. Świderek i U. Wierzchoń.

„Z SERCA ŻYCZENIA SKŁADAMY…”

Pod takim hasłem odbył się koncert z okazji Dnia Babci i Dziadka, który zorganizowało Szkolne Koło Wolontariatu. Gośćmi byli: grupa „SENIOR”, działająca przy OPS, zespół „Wyszkowiacy” i babcie występujących gimnazjalistów. Do programu zaproszono dzieci ze Żłobko – Przedszkola nr 1, grupę „Pszczółki”. Było to pierwsze spotkanie, w którym uczestniczyli: seniorzy, młodzież gimnazjalna i maluchy. Przedszkolaki przygotowały wiersze i piosenki o babciach i dziadkach (wych. p. Anna Żemła). Wolontariusze zaprezentowali program muzyczny (opiekun p. Elżbieta Świderek). O słodki poczęstunek zadbali uczniowie z kl. 2f, realizujący projekt kulinarny (pracujący pod kierunkiem p. Jolanty Sieńkowskiej); oprawa plastyczna p. Ewa Chojnowska.

Rok 2011/2012

Dzień Chłopaka dla podopiecznych

Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego

3 października – gościliśmy podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wyszkowie. Spotkanie z okazji Dnia Chłopaka zorganizowała klasa 3g wraz z opiekunami – J. Paczkowską, B. Kamińską i K. Ogrodzińskim. Dzieciaki obejrzały przedstawienie w wykonaniu uczniów 3g i bawiły się z harcerzami. Ogromnych emocji dostarczył mecz piłki nożnej. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.

Pomagamy podopiecznym Hospicjum Domowego w Wyszkowie

Po raz trzeci wolontariuszki z naszej szkoły wraz z p. Elżbietą Świderek uczestniczyły w akcji Pola Nadziei. Sadziły sadzonki żonkili (są one symbolem nadziei dla ludzi cierpiących z powodu choroby nowotworowej) na jednym z wyszkowskich skwerów. Wiosną żonkile będą rozdawane w zamian za datki pieniężne na potrzeby hospicjum.

Kwesta na Cmentrzu Parafialnym

1 listopada – członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu oraz nauczyciele kwestowali na wyszkowskim Cmentarzu Parafialnym. Celem akcji było pozyskanie pieniędzy na renowację zabytkowych nagrobków. Zebraliśmy 5515,50 zł.

Kiermasz świąteczny

Podczas Dnia Otwartego członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu przygotowali wiele atrakcji. Rodzice mogli nabyć nowe, tanie książki. Dużym zainteresowaniem cieszył się kiermasz świąteczny. Wolontariusze sprzedawali ozdoby choinkowe z kartonu, kartki bożonarodzeniowe i ciasto (wszystko autorstwa gimnazjalistów). Uzyskane środki przeznaczyliśmy dla podopiecznych Hospicjum Domowego w Wyszkowie i naszego adoptowanego chłopca z Kamerunu.

Koordynatorki akcji - panie: E. Świderek i J. Sieńkowska.

Specjalne wyróżnienie w konkursie

„Mazowieckie Barwy Wolontariatu”

26 XI grupa wolontariuszy (wraz z opiekunką Szkolnego Koła Wolontariatu, p. E. Świderek) uczestniczyła w Karolinie koło Warszawy w podsumowaniu XII edycji konkursu „Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego”. Młodzież odebrała wyróżnienie w konkursie „Mazowieckie Barwy Wolontariatu”. Na konkurs wpłynęło 40 zgłoszeń. Kapituła dokonała wyboru 4 laureatów, którzy zostali nominowani do finału ogólnopolskiego. Nasze gimnazjum znalazło się wśród 6 wyróżnionych.

Galę wręczania nagród umilili nam: Marcin Wyrostek z Zespołem Tango Coranzon Quintet, para taneczna: Anna Głogowska i Jan Kliment oraz Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Uroczystość poprowadził Tomasz Kammel.

Uczestnicy Gali

Dyskoteki andrzejkowe

23 listopada – odbyła się dyskoteka andrzejkowa (charytatywna). Dj’ami byli absolwenci naszej szkoły Kamil Z. i Łukasz O., którzy przygotowali dobrą muzykę i zagwarantowali nam świetną zabawę. Wolontariusze serwowali własne wypieki, a wchodziło się za symboliczną złotówkę.

24 listopada – po raz kolejny wolontariusze z klas 1b, 1c, 1e, 3a, 3b i 3d bawili się podczas dyskoteki andrzejkowej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. Opiekun - pani Beata Kamińska

Andrzejki w Świetlicy Socjoterapeutycznej

29 listopada – wolontariuszki z klasy 3d (z paniami: M. Kocięcką i E. Świderek) uczestniczyły w wieczorze andrzejkowym w Świetlicy Socjoterapeutycznej. Przygotowały wiele ciekawych wróżb. Wszystkim bardzo podobał się koncert muzyczny w wykonaniu szkolnych artystów z klas: 1b i 2a.

Mikołajki

8 grudnia – na zaproszenie klasy 3g z okazji Mikołajek gościliśmy naszych przyjaciół ze szkoły podstawowej Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Zorganizowano wiele atrakcji: były gry i zabawy prowadzone przez 3g i harcerzy, Mikołaj (w przygotowanie paczek włączyła się społeczność szkolna), inscenizacja wiersza „Rzepka” oraz sportowy tor przeszkód.

W to niezwykłe spotkanie zaangażowani byli: p. B. Kamińska, p. J. Paczkowska i p. K. Ogrodziński.

Świąteczny czas…

Przedszkole nr 3

W okresie przedświątecznym, jak zwykle, szkolni wolontariusze (wraz z p. E. Świderek ) odwiedzili przedszkolaków. Wykonali z maluchami świąteczne prace plastyczne (szopki, choinki…, wcześniej przygotowując wszystkie elementy), podarowali własnoręcznie wykonane kolorowe bałwanki. Najwięcej emocji dostarczył jednak koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu szkolnych artystów.

Hospicjum Domowe w Wyszkowie

Podopiecznym podarowaliśmy własnoręcznie wykonane kartki (z życzeniami od wolontariuszy) oraz anioły z masy solnej. Przekazaliśmy 500 zł (pieniądze uzyskaliśmy z zorganizowanego kiermaszu ozdób świątecznych, ciast i dyskoteki andrzejkowej).

 

Akcja „Świąteczna paczka” - przygotowaliśmy bogate paczki świąteczne (słodycze, owoce, artykuły spożywcze i chemiczne) i przekazaliśmy siedmiu wielodzietnym rodzinom wskazanym przez Ośrodek Pomocy Społecznej. Dziękujemy darczyńcom z klas: 1c,1e, 1f, 1g, 2a, 2c, 2d, 2e, 2f, 3a, 3b, 3c, 3d, 3e i 3g. Paczki wręczono 21 grudnia.

Koordynatorki akcji – panie: B. Glinka i E. Świderek

Akcja „Góra Grosza”

W dwunastej edycji zebraliśmy 845,75 zł i przekazaliśmy Towarzystwu „Nasz Dom”. Na szczególne wyróżnienie zasługują klasy: 1e – 160,74 zł (wych. p. E. Nowak – Kowalska), 3c – 90,25 zł (wych. p. A. Pałka), 2d – 42,57 zł (wych. p. J. Gerek), 3d -36,78 zł (wych. p. E. Dobrzyńska), 2c - 35,03 zł (wych. p. J. Królikowska), 1b – 32,10 zł (wych. p. J. Sarnacka). Szkoda, że nie wszystkie klasy przyłączyły się do tej akcji.

„Adopcja Serca”

„Adopcja na odległość” - przesłaliśmy kolejną ratę – 60 zł dla naszego podopiecznego, Nory, z Kamerunu.

Koło Młodych Przyrodników przekazało: karmę - Fundacji Azylu pod Psim Aniołem oraz kwotę 310 zł - na ratowanie orangutanów zamieszkujących Borneo.

Walentynkowa dyskoteka

w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym

Wolontariusze, pod opieką p. Beaty Kamińskiej, bawili się na dyskotece walentynkowej w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym. Zabawa była bardzo udana.

Wielkanoc 2012

Przedszkole nr 3 „Słoneczko”

Jak zwykle przed świętami wolontariuszki (wraz z p. Elżbietą Świderek) odwiedziły przedszkolaków. Przygotowały papierowe elementy plastyczne i wspólnie z dziećmi wykonały m.in.: wielkanocne jajka, koszyki, zajączki, świąteczne kompozycje. Spotkaniu towarzyszyły wesołe zabawy i pląsy. I młodsi, i starsi byli zadowoleni ze wspólnie spędzonego czasu.

Hospicjum Domowe

POLA NADZIEI

21 i 22 kwietnia uczestniczyliśmy w akcji POLA NADZIEI, którą zorganizował Klub Przyjaciół Wyszkowa oraz Hospicjum Domowe Caritas. 70. wolontariuszy i 13 nauczycieli z naszej szkoły (wraz z wolontariuszami z innych szkół) kwestowało przy dużych centrach handlowych, a w niedzielę przy kościele św. Wojciecha. W zamian za ofiarowane pieniądze wręczali żonkile.

Zebrane pieniądze (18 200zł) przekazano na potrzeby podopiecznych Hospicjum Domowego w Wyszkowie.

Dzień Matki w przedszkolu

Wolontariuszki pomogły dzieciom z Przedszkola nr 3 wykonać laurki dla mam. Jak zwykle przygotowały elementy plastyczne (tym razem płatki kwiatów i listki) oraz życzenia. Po zakończeniu znalazły chwilę na zabawę i śpiew.

Dzień Dziecka w Świetlicy Socjoterapeutycznej

Po raz kolejny wolontariuszki wraz z paniami: M. Kocięcką i E. Świderek uczestniczyły w Dniu Dziecka. Zorganizowały w szkole (wzorem ubiegłych lat) zbiórkę słodyczy i przygotowały dla podopiecznych paczki. Wiele emocji dostarczyły konkursy i konkurencje sportowe. Wszyscy uczestnicy zabawy otrzymali drobne upominki

Przedstawienia teatralne w języku angielskim dla przedszkolaków

„Rzepkę” i „Kopciuszka” w języku angielskim przygotowali uczniowie pod kierunkiem p. Niny Shavy. Przedstawienia obejrzały m.in. starsze grupy z Przedszkola nr 3 „Słoneczko” i Żłobko - Przedszkola nr 1.

Rok 2010/2011

Dyskoteka integracyjna

w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym

Na zaproszenie Samorządu Uczniowskiego ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wyszkowie młodzież naszej szkoły uczestniczyła w dyskotece integracyjnej z okazji Dnia Chłopaka. W zabawie brały udział uczennice z klas: 3a, 3c i 2d. Dla większości był to pierwszy kontakt z osobami z niepełnosprawnością intelektualną.

Akcja „Pola Nadziei”

16 października – po raz drugi uczestniczyłyśmy w akcji „Pola Nadziei”. Wolontariuszki z kl. 2c wraz z opiekunką p. E. Świderek sadziły cebulki żonkili przy rondzie (u zbiegu ulic Sowińskiego i Pułtuskiej). Przypominamy, że żonkile symbolizują nadzieję, ale też przypominają społeczeństwu, że są wśród nas osoby chore, cierpiące z powodu choroby nowotworowej i potrzebujące naszej pomocy.

Wiosną kwiaty zostaną ścięte i będą rozdawane w zamian za datki pieniężne dla podopiecznych Hospicjum Domowego w Wyszkowie. Ponadto wolontariuszki kwestowały na ulicach miasta, w wyszkowskiej galerii; same wsparły podopiecznych hospicjum kwotą 100 zł.

Czytamy małym przyjaciołom…

Wolontariuszki z klas: 1c i 1d czytały opowiadania o jesieni oraz bajki i baśnie dzieciom z Przedszkola nr 3. Po ich omówieniu maluchy malowały (przygotowane przez dziewczęta) jesienne liście, jeżyki i baśniowe kolorowanki. Spotkaniom tym, jak zwykle, towarzyszyły zabawy i pląsy.

16 listopada – Dzień Otwarty

Zainteresowaniem cieszył się kiermasz świąteczny, podczas którego szkolni wolontariusze sprzedawali kartki świąteczne, ozdoby choinkowe z kartonu, anioły i szopki z gipsu oraz ciasto (wszystko autorstwa gimnazjalistów. Uczniowie pracowali pod opieką pań: B. Kamińskiej, J. Sieńkowskiej i E. Świderek. Zebrane pieniądze przekazano na potrzeby podopiecznych Hospicjum Domowego w Wyszkowie.

Andrzejki w Świetlicy Socjoterapeutycznej „Słoneczna”

29 listopada wolontariuszki z klas 2d i 3c (wraz z paniami: M. Kocięcką i E. Świderek) uczestniczyły w wieczorze andrzejkowym w świetlicy socjoterapeutycznej. Przygotowały wiele ciekawych wróżb, którym towarzyszyła atmosfera tajemniczości i magii…

Świąteczny czas…

Na warsztatach uczniowie wykonywali anioły i szopki z gipsu. Przekazano je Fundacji „Idzik” na cele charytatywne i podopiecznym Hospicjum Domowego w Wyszkowie, którzy otrzymali także kartki świąteczne z życzeniami od wolontariuszy.

 

Wolontariuszki zorganizowały kiermasz i sprzedawały ozdoby choinkowe z kartonu, świąteczne z gipsu oraz biżuterię. Zebraną kwotę (50 zł) przekazano dla Nory, naszego adoptowanego przedszkolaka z Kamerunu.

Jak zwykle, w okresie przedświątecznym, wolontariuszki (wraz z p. E. Świderek) odwiedziły Przedszkole nr 3 iwspólnie z dziećmi wykonały choinki, dzwonki i anioły.

Akcja „Rodzina – Rodzinie

Przygotowaliśmy bogate paczki świąteczne (słodycze, artykuły chemiczne, maskotki, owoce) i przekazaliśmy sześciu wielodzietnym rodzinom wskazanym przez Ośrodek Pomocy Społecznej. Dziękujemy wszystkim darczyńcom. Paczki wręczono 21 grudnia; koordynatorki akcji - panie: E. Świderek i B. Glinka.

Akcja „Choinki Nadziei”

Po raz drugi uczestniczyliśmy w tej ogólnopolskiej akcji. Przygotowaliśmy program artystyczny pt. „Jest taki dzień”, który przedstawiliśmy podopiecznym Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku (17.12). Miłym akcentem spotkania było wręczenie kart z życzeniami i udekorowanej choinki. Program ten zaprezentowaliśmy także w szkole (22.12), a przygotowali go uczniowie z klas: 2a, 2b, 2d, 2g i 3c.

Koordynatorkami akcji były panie: E. Nowak – Kowalska i E. Świderek.

Akcja „Góra Grosza”

W jedenastej edycji zebraliśmy 780zł i przekazaliśmy Towarzystwu „Nasz Dom”. Na szczególne wyróżnienie zasługują klasy:

1c – 102,20 zł, 3d – 91 zł, 1a – 80 zł, 2d – 67 zł, 1b - 56,18 zł, 1d – 53,45 zł. Przykro, że wśród klas II i III były takie, które nie przyłączyły się do tej akcji.

Zbiórka karmy

Uczniowie klas trzecich i Koło Młodych Przyrodników zbierali karmę i podarowali ją Towarzystwu Opieki nad Zwierzętami, oddział w Wyszkowie. Akcję koordynowała p. Ewa Nowak – Kowalska.

Akcja „Adopcja Serca”

(„Adopcja na odległość”) - przesłaliśmy kolejną ratę – 50 zł dla naszego podopiecznego przedszkolaka, Nory, z Kamerunu.

 

Wielkanoc 2011

Przedszkole nr 3 - wolontariuszki przygotowały papierowe elementy plastyczne i wspólnie z dziećmi wykonały m.in.: wielkanocne jajka, koszyki, świąteczne kompozycje. Spotkaniom tym towarzyszyły zabawy, śpiewy i pląsy.

Hospicjum Domowe

podopiecznym hospicjum podarowaliśmy własnoręcznie wykonane kartki świąteczne (z życzeniami) i kompozycje w kształcie jajka. Koordynatorkami akcji były panie: E. Świderek i J. Sieńkowska

„Pola Nadziei”

17 kwietnia – po raz kolejny wolontariuszki z kl. 3c (wraz z p. E. Świderek) uczestniczyły w akcji „Pola Nadziei”. Kwestowały przed kościołem św. Wojciecha. Rozdawały żonkile (kwiat ten jest symbolem nadziei dla ludzi cierpiących z powodu choroby nowotworowej) w zamian za datki pieniężne na potrzeby Hospicjum Domowego w Wyszkowie. Patronem akcji jest Klub Przyjaciół Wyszkowa.

Ognisko integracyjne

Wolontariusze zaprosili na ognisko podopiecznych Świetlicy Socjoterapeutycznej w Wyszkowie. Przygotowali wiele atrakcji: konkurencje sportowe, konkursy, zabawy i pląsy; rozegrano mecz koszykówki. Na koniec oczywiście przygotowali poczęstunek (była pizza, słodycze i napoje). Wszystkim bardzo spodobało się tak spędzone popołudnie.

Dzień Dziecka w Świetlicy Socjoterapeutycznej

Z okazji tego święta wolontariusze zorganizowali zbiórkę słodyczy i przygotowali paczki dla podopiecznych świetlicy. Opracowali i poprowadzili konkursy i konkurencje sportowe. Zwycięzcy otrzymali drobne upominki.

Raz na ludowo…

1 czerwca wolontariusze z naszej szkoły uczestniczyli w Powiatowym Festynie Radości dla Osób Niepełnosprawnych, na który zaprosiła nas Dyrekcja Zespołu Szkół Specjalnych i Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku. Przybyłe grupy prezentowały krótki występ artystyczny o tematyce ludowej. Przygotowano wiele stoisk gastronomicznych. To był bardzo udany i mile spędzony dzień.

Rok 2009/2010

25 października

Wolontariuszki z klasy 2c (Agnieszka Depta, Weronika Popławska, Natalia Samselska, Klaudia Sochaczewska i Ania Wojtkowska) kwestowały przed Kościołem św. Wojciecha na potrzeby podopiecznych Hospicjum Domowego w Wyszkowie. Udało im się zebrać 3079 zł.

 

 

 28 października

Uczestniczyliśmy w akcji Pola Nadziei, którą z inicjatywy Hospicjum Domowego zorganizował Klub Przyjaciół Wyszkowa. Dziewczęta z kl. 2c (A. Depta, Natalia Jechna, Ola Leśnik, Kasia Koczara, Karolina Niewiadomska, W. Popławska, K. Sochaczewska, Ada Turek) wraz z p. E. Świderek zakupiły i posadziły na skwerze przy ul. Sowińskiego kilkadziesiąt sadzonek żonkili (kwiat ten to międzynarodowy symbol nadziei dla ludzi cierpiących z powodu choroby nowotworowej). Jedną cebulkę można było kupić za 1 zł., a całą paczuszkę za 5 zł. Wiosną żonkile zostaną ścięte i sprzedane, a dochód z ich sprzedaży przekazany hospicjum (obecnie pracownicy opiekują się 15 osobami).

29 października

wolontariusze z klasy 1a i 3h pod opieką pań: E. Świderek i B. Kamińskiej w Ośrodku Szkolno - Wychowawczym uczestniczyli w spotkaniu z p. P. Wypychem (z kancelarii prezydenta), obejrzeli krótki program artystyczny, a później razem z dziećmi i młodzieżą ośrodka bawili się na dyskotece.

 

7-11 grudnia - Tydzień Wolontariatu

obchodzony w ramach programu „Szkoła bez przemocy”. Głównym celem akcji było propagowanie wolontariatu, pokazanie i zaproponowanie działań na rzecz potrzebujących pomocy i wsparcia.

Przygotowano:

montaż poetycko - muzyczny pt. „Pomagając innym, pomagasz również sobie” i prezentację multimedialną projektu "Nie tylko dla siebie" dla uczniów klas I gimnazjum i SP nr 1,

kiermasze: przedmiotów podarowanych przez rodziców i nauczycieli (biżuteria, książki, kosmetyki, koszulki…), kartek świątecznych (autorstwa gimnazjalistów) i książek „trochę używanych” (uzyskane kwoty pozwoliły na wsparcie podopiecznych Hospicjum Domowego w Wyszkowie i adoptowanego przedszkolaka z Kamerunu),

odbyły się spotkania z lokalnymi wolontariuszami, popołudniami wolontariuszki z klas: 1a, c, d, e, 2a, c, f, 3a i c wykonywały papierowe ozdoby choinkowe; udekorowano nimi świerki, które w czasie spotkań wigilijnych przekazano podopiecznym OPS ( w ramach akcji "Choinki Nadziei"), wolontariuszki przygotowały też elementy świąteczne (choinki, anioły, dzwonki) i wykonywały prace plastyczne z dziećmi z Przedszkola nr 3,

zakończono akcję "Góra Grosza" oraz zbiórkę karmy dla zwierząt.

Koordynatorką akcji była p. Elżbieta Świderek.

Szkolne Koło Wolontariatu

Akcja „Góra Grosza”

W dziesiątej edycji zebraliśmy 802 zł i przekazaliśmy Towarzystwu „Nasz Dom”. Na szczególne wyróżnienie zasługują klasy:

1c –153,96 zł, 3a –126,80 zł, 1b –109,83 zł, 1d –98,73 zł, 3c –50,26 zł, 1e –49,70 zł, 2a –42,33 zł

„Adopcja Serca” („Adopcja na odległość”) przesłaliśmy kolejną ratę – 80 zł dla naszego podopiecznego przedszkolaka, Nory, z Kamerunu.

 

Zbiórka karmy

Uczniowie klas drugich i Koło Młodych Przyrodników zbierali karmę i podarowali ją Towarzystwu Opieki nad Zwierzętami, oddział w Wyszkowie.

Akcję koordynowała p. E. Nowak – Kowalska.

Szkolne Koło Wolontariatu

Integracyjne jasełka pt. „Betlejemska dobranocka”

Przygotowane przez wolontariuszy z naszego gimnazjum oraz uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego. Sztukę przygotowały panie: Beata Kamińska i nauczycielki z ośrodka. Była ona utrzymana w baśniowej konwencji. Do żłóbka przybywały postaci ze znanych bajek i wypowiadały bardzo cenne życiowe rady. Jasełka przedstawiono w ośrodku i w „Idziku”.

Dyrektor ośrodka, Edyta Jarosz, witając nas przed rozpoczęciem przedstawienia powiedziała, że wita nie gości z Gimnazjum nr 2, ale przyjaciół, którzy są z nimi prawie na co dzień. Najbardziej wzruszająca była więź, jaka powstała między wolontariuszami a dziećmi z ośrodka. Mamy nadzieję, że będzie jeszcze wiele okazji ku temu, aby razem się spotkać, popracować i pobawić.

Uczestnicy

Świąteczne akcje

Akcja „Rodzina – Rodzinie” przygotowaliśmy bogate paczki świąteczne (słodycze, artykuły spożywcze i chemiczne, maskotki, owoce) i przekazaliśmy sześciu wielodzietnym rodzinom wskazanym przez Ośrodek Pomocy Społecznej. Społeczność szkolna chętnie włączyła się w to wspólne przedsięwzięcie pomocy potrzebującym i w ten przedświąteczny czas zrobiła coś nie tylko dla siebie. Cieszymy się, że niespodzianki sprawiły wielką radość obdarowanym. Dziękujemy wszystkim darczyńcom. Paczki wręczono 22 grudnia; koordynatorki akcji – panie: E. Świderek i B. Glinka.

Paczki dla 32 dzieci z Domu Dziecka w Równem przygotowały i przekazały klasy 1g (wych. J. Paczkowska) i 3f(wych. I. Dudek).

Zabawki, maskotki, układanki i puzzle dla wychowanków Filialnej Specjalnej Szkoły Podstawowej mieszczącej się przy Domu Pomocy Społecznej „Fiszor” w Gaju zbierali uczniowie z klas 3c (wych. J. Gerek) i 1g (wych. J. Paczkowska). Dary wręczono 22 grudnia.

Zebrane w szkole gry i puzzle powędrowały na Oddział Dziecięcy Szpitala Powiatowego w Wyszkowie. Koordynatorką akcji była p. E. Nowak – Kowalska.

Dla Domowego Hospicjum – przekazaliśmy 500 zł (z kiermaszu biżuterii i innych przedmiotów zebraliśmy 435 zł, wsparła nas też kl. 3b (wych. E. Decyk, przekazując 65 zł). Podopiecznym podarowaliśmy własnoręcznie wykonane kartki (do których wolontariuszki napisały i wkleiły życzenia), prace plastyczne o tematyce bożonarodzeniowej oraz koszyki świąteczne (przygotowały je A. Rybak i M. Kucharska z kl. 1c).

Szkolne Koło Wolontariatu

 

Kolędowy czas, czyli … o akcji Choinki Nadziei

Po raz pierwszy przystąpiliśmy do ogólnopolskiej akcji Choinki Nadziei, którą prowadzą Fundacja ARKA i Lasy Państwowe. Akcja ta polega na przygotowaniu przez szkoły świątecznych programów dla domów, ośrodków pomocy społecznej. Jednym z elementów spotkań jest wręczenie zielonej choinki. Bardzo podobał się nam pomysł i przesłanie tej jakże pięknej i szlachetnej inicjatywy.

Przygotowaliśmy program artystyczny p.t. „Jest taki dzień…”. Świąteczną atmosferę wprowadzili wykonawcy - recytując nastrojowe wiersze, śpiewając pięknie kolędy i pastorałki. Montaż przedstawiliśmy podopiecznym Ośrodka Pomocy Społecznej (podczas wigilii w restauracji „Baśniowa” - 15.12)), Środowiskowego Domu Samopomocy „Soteria” (16.12). Miłym akcentem uroczystości było wręczenie świerków, podarowanych przez Nadleśnictwo Wyszków, a udekorowanych przez wolontariuszki (ozdoby wykonywały popołudniami, podczas Tygodnia Wolontariatu).

Po raz kolejny wolontariusze z naszej szkoły pokazali, że pamiętają o ludziach starszych, chorych i samotnych; była to dla nich niezapomniana lekcja wychowawcza. Montaż przygotowali uczniowie z klas: 2c, 3a i 3c. Ozdoby choinkowe wykonały wolontariuszki z klas: 1a,1c, 1d, 1e, 2a, 2c, 2f, 3a, 3c. Ponadto program ten zaprezentowaliśmy podczas spotkań wigilijnych emerytom (16.12), nauczycielom i pracownikom szkoły (21.12), uczestnikom miejskiej wigilii (20.12) oraz seniorom z wyszkowskich klubów (12.01).

Koordynatorkami akcji były panie: Elżbieta Świderek i Ewa Nowak – Kowalska.

Uczestnicy

Akcja „Cała szkoła czyta dzieciom”

W styczniu przeprowadziliśmy ogólnoszkolną akcję: „Cała szkoła czyta dzieciom”, której celem była prezentacja naszego gimnazjum w środowisku lokalnym. Uczniowie pod opieką wychowawców czytali bajki, prezentowali scenki dramatyczne, prowadzili zabawy integracyjne w Żłobko-Przedszkolu nr 1. Terminy spotkań zostały wcześniej ustalone, a wyjścia do przedszkoli odbywały się na godzinach wychowawczych.

Uczniowie sami wybierali bajki i przygotowali ich prezentację, dbając, aby utwory były dostosowane do wieku dzieci (3,4,5,6 lat). Udział w tym szkolnym przedsięwzięciu dostarczył nam nowych, niesamowitych wrażeń i emocji.

Koordynatorki akcji: Jolanta Paczkowska i Bożena Lewandowska

„Podwieczorek przy mikrofonie”

12 stycznia do naszej szkoły zaprosiliśmy seniorów z wyszkowskich klubów. Wolontariusze przedstawili świąteczny program artystyczny p.t. „Jest taki dzień…” i przygotowali słodki poczęstunek. Były wspólne śpiewy i pląsy. Zarówno starsi jak i młodzi bardzo miło spędzili zimowe, mroźne popołudnie.

Szkolne Koło Wolontariatu

Wielkanoc 2010

Przedszkole nr 3

Wolontariuszki przygotowały papierowe elementy plastyczne i wspólnie z dziećmi wykonały m.in.: wielkanocne jajka, zajączki, świąteczne kompozycje…

Hospicjum Domowe

Wolontariuszki podarowały podopiecznym hospicjum własnoręcznie wykonane kartki świąteczne (z życzeniami) i wiosenne kompozycje kwiatowe z bibuły.

Koordynatorką akcji świątecznej była p. E. Świderek

 

 

10 maja – spotkanie integracyjne

Szkolni wolontariusze zorganizowali spotkanie integracyjne dla podopiecznych Świetlicy Socjoterapeutycznej „Słoneczna” (w ramach projektu „Dla siebie i dla innych”). Przygotowali zabawy i konkurencje sportowe (z nagrodami). Miłym akcentem tego wspólnie spędzonego popołudnia był tradycyjny grill (kiełbaski, kaszanka), słodycze i napoje. Spotkanie podobało się wszystkim jego uczestnikom.

Dzień Matki

24 maja – udałyśmy się (wraz z p. E. Świderek) do Przedszkola nr 3, by pomóc naszym małym podopiecznym wykonać prace dla mam. Jak zwykle przygotowałyśmy elementy z kartonu. Tym razem zaproponowałyśmy: „serca” dla 3-latków i kompozycje kwiatowe dla starszych dzieci. Podarowałyśmy też, wykonane z bibuły, kwiaty (maki, chabry i róże), które dzieci wręczyły swoim mamom.

Dzień Dziecka 2010

Wolontariuszki zorganizowały zbiórkę słodyczy i przygotowały paczki dla podopiecznych Świetlicy Socjoterapeutycznej „Słoneczna”. Wiele frajdy sprawiły poprowadzonymi zabawami i konkursami (z nagrodami).